Stosowanie reguły konkurencyjności przez Ostatecznych odbiorców wsparcia

Zgodnie z zapisami programu Maluch+ 2022 – 2029 w punkcie 8.2.2. „Ostateczny odbiorca wsparcia uwzględnia w realizacji zadania polegającego na tworzeniu miejsc opieki ze środków KPO właściwe przepisy o zamówieniach publicznych (dla podmiotów zobowiązanych do stosowania PZP) lub reguły konkurencyjności dla podmiotów niezobowiązanych do stosowania PZP” Ostateczny odbiorca wsparcia (OOW), który wnioskował o środki z KPO na tworzenie miejsc opieki dla dzieci do lat 3 jest zobowiązany do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych – dotyczy przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego lub reguły konkurencyjności dla pozostałych OOW.

OOW, którzy wnioskowali o środki z FERS na tworzenie miejsc opieki mogą zastosować regułę konkurencyjności, która jest nazywana „dobrą praktyką”.

Na czym polega reguła konkurencyjności?

Reguła konkurencyjności polega na wyborze najkorzystniejszej oferty i stanowi podstawę efektywnego wydatkowania środków finansowych w ramach KPO zgodnie z prawem unijnym i krajowym.

Regułę konkurencyjności stosuje się do wydatków powyżej 50 000,00 zł netto. Wybór wykonawcy oraz udzielenie zamówienia poprzedza się rozeznaniem rynku.

ROZEZNANIE RYNKU

Czynności związane z procedurą rozeznania rynku można udokumentować wykonując co najmniej jedną z poniższych czynności:

  • Stworzenie zapytania ofertowego i zamieszczenie go na stronie internetowej OOW,
  • Zwrócenie się do trzech potencjalnych wykonawców o złożenie oferty w ramach zapytania ofertowego,
  • Zebranie co najmniej trzech ofert lub cenników czy też innych dokumentów potwierdzających rynkowe ceny, które zostały opublikowane na stronach internetowych np. automatyczne wygenerowanie „koszyków” w sklepach internetowych. 

W przygotowanym zapytaniu ofertowym należy uwzględnić następujące kwestie:

termin na składanie ofert powinien być nie krótszy niż 7 pełnych dni od dnia umieszczenia zapytania ofertowego na stronie internetowej lub zwrócenia się do potencjalnego wykonawcy o złożenie oferty.

przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i szczegółowy za pomocą prostego i zrozumiałego języka. W zapytaniu ofertowym należy uwzględnić wszystkie wymagania oraz specyfikę danego przedmiotu, które mogą mieć wpływ na cenę. W opisie przedmiotu zamówienia zawiera się informację o zakresie prac, który chcemy wykonać lub opisujemy przedmioty, które chcemy zakupić.

Przedmiotu nie można opisać, w sposób, który mógłby utrudnić uczciwą konkurencję np. poprzez podanie konkretnego producenta.

– Należy określić kryteria oceny. Najczęściej jest to cena lub koszt.

Inne kryteria oceny to:

a. jakość, gdzie oceniane są parametry techniczne, właściwości estetyczne i funkcjonalne.

b. kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia

c. serwis posprzedażowy lub pomoc techniczna, w tym jaki jest czas i sposób dostawy.

Po zakończeniu postepowania należy upublicznić jego wynik (na stronie internetowej lub przesłać wiadomość e-mail do potencjalnych wykonawców).

KONFLIKT INTERESÓW

Oznacza każdą sytuację, w której osoby biorące jakikolwiek udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia mogą wpłynąć na wynik tego postępowania.

W celu uniknięcia konfliktu interesów zamówienia nie mogą być udzielane podmiotom powiązanym z ostatecznym odbiorcą wsparcia osobowo lub kapitałowo.  Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania wykonują osoby zapewniające bezstronność. Składają one oświadczenie w formie pisemnej o braku istnienia lub braku wpływu powiązań osobowych lub kapitałowych z wykonawcami na bezstronność postępowania, w tym:

a. uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej, posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji (o ile niższy próg nie wynika z przepisów prawa), pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,

b. pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, lub związaniu z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli albo pozostawaniu we wspólnym pożyciu z wykonawcą, jego zastępcą prawnym lub członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia,

c. pozostawaniu z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że istnieje uzasadniona wątpliwość co do ich bezstronności lub niezależności w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może zainteresuje cię także